kilka rzeczy na wiosnę

SONY DSCKulinarske mrvice (czyli kulinarne okruchy) to wyjątkowy album z niezwykłymi fotografiami serbskiej fotografki Milicii Mrvic, którą zainspirowały pochodzące z początku 20. wieku przepisy prababci.

Autorkę szczególnie zainteresowały dziwne i nieaktualne porady kulinarne – ciekawostki, których dziś już raczej nikt nie zastosuje. No bo kto poświęciłby 4 godziny (słownie: cztery godziny!), żeby własnoręcznie, bez pomocy maszyny do robienia lodów, przygotować ten orzeźwiający deser? Chyba tylko prawdziwy entuzjasta jedzenia, który nie boi się przygód, porażek i niespodzianek…

fbb9210067612a984287352473d20d4b

Pečeno pile (Baked chicken)

Hleb (Bread)

Światowy dzień pieczenia

19 maja. 100 blogerów i szefów kuchni z całego świata. 100 poziomów kulinarnego wtajemniczenia. Najtrudniejsze zadanie – upieczenie piętrowego tortu ptysiowego przygotowanego przez samego Buddiego Valastro!

Każdy wybiera swój przepis i gotujemy!

baking

Szparagi!

Koniec z niewinnością

Mark Bittman – wieloletni publicysta kulinarny New York Timesa – opublikował ostatnio artykuł, w którym ogłosił koniec ignorancji kulinarnej. Koniec jedzenia wszytkiego, co wpadnie nam w ręce, bez zastanowienia się nad wpływem na nasze zdrowie.

Bittman, w którego przepisach i tak od jakiegoś czasu coraz rzadziej pojawiało się mięso, niniejszym deklaruje weganizm codziennie przed szóstą wieczór (VB6).

“Ja po prostu, jak wielu innych, próbuję odkryć, co chcę jeść. (I wcale nie mam zamiaru wyrzekać się okazjonalnego steka…) “

W diecie, na którą przeszedł Bittman, są więc owoce, warzywa, rośliny strączkowe czy zboża, do których autor zachęca w swojej nowej książce VB6: Eat Vegan Before Six.

Warto? Nie warto?

Be first to comment