co smakuje w kwietniu?

Kiedy w Polsce pojawia się raport Światowej Organizacji Zdrowia, z którego wynika, że aż 29% polskich jedenastolatków cierpi na nadwagę, w Stanach Zjednoczonych powstaje coraz potężniejszy ruch mierzący się z problemem otyłości. I już nie jest to tylko ruch odgórny związany z Michelle Obamą, która na terenie Białego Domu założyła ogródek warzywny i która promuje zdrowe jedzenie w ramach projektu Let’s Move.

Anthony Head – kucharz z Ohio chce nauczyć ubogich mieszkańców Dayton zdrowego gotowania i jedzenia. Head, którego rodzice i rodzice zastępczy cierpieli i przedwcześnie zmarli w wyniku chorób związanych z niezdrową dietą, chce udowodnić, że przygotowanie zdrowego posiłku nie musi być droższe i bardziej czasochłonne niż wyprawa do którejkolwiek sieci fastfoodowej.

Niezamożne rodziny, które wezmą udział w kursie Head Start dowiedzą się jak robić zakupy i gotować z sezonowych, zdrowych produktów. Każdy uczestnik kursu otrzyma też podstawowe narzędzia takie jak waga kuchenna, nóż szefa kuchni czy odpowiednie miarki, by móc samemu rozpocząć kulinarną przygodę.

I choć minął dopiero miesiąc odkąd wystartowała inicjatywa, Head już planuje otwarcie własnej kliniki, której pacjenci będą mogli nauczyć się wspomagać leczenie dolegliwości za pomocą odpowiedniej kuchni.

z muzeum do kuchni
Odwiedzający Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco nie mogą zaliczyć wizyty w Muzeum, jeśli nie odwiedzili Blu Bottle Coffee Baru prowadzonego przez Caitlin Freeman, Tess Wilson i Leah Rosenberg. Panie serwują gościom słodkości zainspirowane sztuką znajdującą się za ścianą i artystami takimi jak Andy Warhol czy Piet Mondrian.

Teraz jednak nie będzie trzeba wyprawiać się aż do San Francisco, by spróbować dań cukierniczek z Muzeum. 16 kwietnia wydana zostanie wyjątkowa książka kucharska, w której znajdzie się 27 deserów będących jednocześnie dziełami sztuki.

Chętni? A może…


L-O-V-E Foodbook

l-o-v-e

A może w ramach wiosennego zakochania czas wypróbować album Emilie Baltz, która przez dwa lata badała afrodyzjaki w ramach projektu Muzeum Seksu w Nowym Jorku. Baltz zaprosiła 15 szefów kuchni i barmanów do stworzenia dań zainspirowanych… miłością.

Rezultatem ich pracy jest emocjonująca publikacja, która pociąga i inspiruje…

Zobaczcie tu: http://www.hc-editions.com/flips/9782357201217/

miesiąc grillowanego sera

A po za tym BS in the Kitchen ogłosili kwiecień miesiącem grillowanego sera. I przyznaję – na początku nie byłam przekonana. Ale gdy zobaczyłam przepisy, które BS proponują i przeczytałam o kradzieży prawie 20 000 kg sera, do której doszło w stanie Wisconsin w Stanach, stwierdzam, że coś musi być na rzeczy…


na wiosenną nutę

kinfolk
A na koniec Magazyn Kinfolk, który właśnie opublikował listę utworów na wiosnę. Playlistę można odtworzyć za pomocą Spotify, a ścieżka 16 kawałków sprawdzi się podczas lekkiego, wiosennego gotowania.

http://www.kinfolkmag.com/journal/sounds-of-spring-playlist.html

Be first to comment