słodkie życie w Paryżu

Spakuj wszystko, co masz, kup bilet do Paryża, porzuć swoje dotychczasowe życie i przenieś się do zatłoczonej, tętniącej życiem stolicy Francji, tak jak autor książki Słodkie życie w Paryżu, David Lebovitz. Albo sięgnij po książkę napisaną przez słynnego cukiernika restauracji Chez Panisse, który dla Paryża porzucił San Francisco i daj się zabrać w szaloną podróż, podczas której poznasz tajemnice, które miasto kryje przed przyjezdnymi.

Najważniejsza lekcja, którą musisz opanować to odpowiednie powitanie czyli słowo bonjour. Po przyjeździe do Paryża powinno ci ono towarzyszyć za każdym razem, gdy idziesz do sklepu czy restauracji lub próbujesz coś załatwić na mieście. Gdy wychodzisz z domu, nawet jeśli planujesz tylko wyrzucić śmieci, pamiętaj porządnie się ubrać; nikt nie potraktuje cię poważnie, jeśli ty nie zadbasz o dobry wygląd. Koniecznie też opanuj sztukę poruszania się po zatłoczonych ulicach – rodowity mieszkaniec Paryża nie ustępuje bowiem drogi osobom nadchodzącym z naprzeciwka. I w kawiarniach nigdy nie zamawiaj kawy – Francuzi nie potrafią jej przygotowywać!

Słodkie życie w Paryżu to opowieści o świecie, do którego, mimo wielu potyczek, z sukcesem wszedł David Lebovitz. To podręcznik, dzięki któremu dowiesz się, co może na ciebie czekać w nowo wynajętym mieszkaniu, jak działa francuska służba zdrowia i wreszcie co i jak jeść w stolicy francuskiego smaku.

Autor książki zdaje się podkolorowywać niektóre historie, ale trudno mu nie wybaczyć, wiedząc że punktem wyjścia i puentą każdej opowieści jest jedzenie, które serwuje nam autor wielu książek kulinarnych, osoba, która pracowała w jednej z najważniejszych restauracji Ameryki i człowiek, który zatrudnił się na targu na stoisku rybnym, żeby dowiedzieć się więcej o rybach. Lekka lektura kulinarna z prostymi, ciekawymi przepisami.

W skali od 1 do 10: 7

Be first to comment