klasyczny crème brûlée

Pierwszy przepis na crème brûlée pochodzi z francuskiej książki kucharskiej z 1691 roku. I wszystko byłoby super, gdyby w kolejnym wydaniu książki nazwa nie została zamieniona na crème anglaise. Brytyjczycy roszczą sobie prawo do „przypalanego kremu”, który pochodzi według nich z Aberdeenshire, i który od lat serwowany był na Trinity College w Cambridge.

Swoją historię z crème brûlée mają oczywiście także Amerykanie. Danie było często serwowane w Białym Domy dla prezydenta Thomasa Jeffersona, który uwielbiał delikatny krem z cienką warstwą karmelu.

Niech Francuzi sprzeczają się z Brytyjczykami. Ja odstawiam spory na bok, bo w końcu jakie znaczenie ma pochodzenie deseru. Ważniejszy jest smak, który ujmie każdego.

Składniki na 4 porcje:

  • 100 ml mleka
  • 100 ml śmietany 30%
  • laska wanilii albo kilka kropel naturalnego aromatu waniliowego
  • 2 żółtka
  • 40 g cukru
  • 40 g brązowego cukru na karmel

Zagotuj śmietanę wymieszaną z mlekiem, śmietaną i cukrem. Rozkrój laskę wanilii, wyjmij z niej ziarenka i dodaj do kremu. Gdy krem zacznie się gotować, zdejmij z gazu i odstaw do przestygnięcia.

Ubij żółtka i połącz z resztą składników. Wymieszaną masę przełóż do kokilek. Te ustaw na blasze wypełnionej ok. centymetrową warstwą wody – co umożliwi Ci lepszą kontrolę temperatury w piekarniku.

Piecz w piekarniku w temperaturze ok. 150°C przez 30-40 min. Gdy krem będzie gotowy, wyjmij z piekarnika, przestudź, a następnie posyp brązowym cukrem i przypal opalarką, by powstała warstwa karmelu.

Podawaj schłodzone.

3 Comments

Leave a Reply