Wszystkie gwiazdki dla Butchery and Wine

Butchery-Wine-Restaurant-LogoAndrzej Garlicki i Piotr Adamczewski w swojej recenzji Butchery and Wine dla Polityki napisali “Mięsożercy – wpuszczam was do raju”. I wszystko by się zgadzało, gdyby nie to, że ja nigdy nie byłam wiernym mięsożercą. Ale po kolei…

Wyjście do Butchery and Wine nagrodzonej w 2012 wyróżnieniem Bib Gourmand od Michelin było prezentem niespodzianką. Jakiś czas temu miałam ochotę wybrać się tam na burgera, a skoro nadarzyła się okazja, M. zarezerwował stolik i sam mnie tam zabrał. I kiedy tylko weszliśmy do środka, poczuliśmy, że wchodzimy do innego, przyjemniejszego i smaczniejszego świata.

Widząc przy każdym stoliku szczęśliwe twarze pochylone nad ciężkimi deskami pełnymi soczystych steków, szybko zmieniliśmy burgery na stek, a konkretnie dwa średnio wysmażone rib eye steki – jeden polski i jeden australijski rasy Black Angus. Kelner podając nasze zamówienie, stwierdził, że nie powie nam który stek jest który, żebyśmy sami mogli to odkryć. I odkryliśmy od razu po spróbowaniu pierwszego kęsa – wołowina polska była dobra i pewnie wyszlibyśmy przyjemnie najedzeni, gdybyśmy nie spróbowali wspaniałego mięsa z Australii. Było niesamowicie delikatne, kruche i aksamitne w smaku. Niepowtarzalne…

Gdy odkryliśmy skąd pochodzą nasze steki, kelner opowiedział nam o naszym mięsie. Otóż różnica wołowiny polskiej i australijskiej spowodowana jest po pierwsze innym pokarmem zwierząt, po drugie innym napojem (podobno australijski Black Angus podobnie jak Kobe dostaje do picia piwo), i po trzecie długością sezonowania – 2 tygodnie w przypadku polskiego mięsa i 4 australijskiego.

Naszym stekom towarzyszyła wyjęta prosto z pieca bagietka, cudowne, ręcznie robionych frytki, pieczona pietruszka z tymiankiem w miodzie (jeśli się nie mylę lipowym), a także trzy sosy – bernaise, madeira i mój ulubiony pieprzowy. Koniecznie je zamówcie je, jak odwiedzicie Butchery and Wine, ale przyjdźcie tam przede wszystkim dla mięsa!

Butchery & Wine
ul. Żurawia 22, 00-515 Warszawa
tel. (22) 502 31 18
e-mail: restaurant@butcheryandwine.pl
Godziny otwarcia: Pon.-Sob. 12:00-22:00 (ostatnie zamówienie na kuchni)

Be first to comment