elementarz kuchni amerykańskiej

Coca Cola poster

Spotykamy je na każdym rogu i jemy na co dzień – dania kuchni amerykańskiej czyhają wszędzie i pewnie byłby to dla Amerykanów powód do dumy, gdyby nie to, że są to potrawy w najbardziej niezdrowym wydaniu.
Czy kuchnia amerykańska to tylko ociekające tłuszczem hamburgery, pizze z ciągnącym się serem i góry kolorowych słodyczy? A jeśli nie, to czym jest oryginalna kuchnia USA?

Na początku byli Indianie, dla których podstawę jedzenia stanowiły kukurydza i fasola – i to właśnie te dwa produkty odegrały kluczową rolę w historii kuchni amerykańskiej. Bez nich nie byłoby dziś kaszy kukurydzianej, tortilli czy fasoli pinto.

Później do Ameryki przybyli Europejczycy, którzy płynęli na nowy kontynent z rzeszą afrykańskich niewolników.
I to właśnie niewolnikom zawdzięczamy między innymi barbecue czyli sposób przyrządzania mięsa na ogniu
i wolne gotowanie warzyw i przygotowywanie z nich aromatycznych sosów.

Kolejnymi przybyszami byli Anglicy, Irlandczycy, Niemcy, Skandynawowie, którzy łącząc swoje kuchnie narodowe z amerykańskimi indykami, syropem klonowym, homarami, małżami i żurawiną stworzyli klasyczne już dziś dania regionalne takie jak chowder z owocami morza czy gotowane homary.

Regionalna kuchnia amerykańska stworzona przez lata mieszania się tradycyjnie amerykańskich produktów
i przypraw z tym, co przywieźli Europejczycy owocowała na południowym wschodzie Stanów daniami z ryżem
i owocami morza – Charleston She-Crab Soup, gumbo i jambalayą a na południowym zachodzie potrawami czerpiącymi z kuchni meksykańskiej z fasolą, chilli, kukurydzianymi tortillami i mnóstwem salsy. Tu przywieziona przez Hiszpanów wieprzowina i wołowina w połączeniu z fasolą pinto stworzyła znane przez każdego chili con carne.

Po pierwszych falach europejskich emigrantów do Ameryki dotarli również mieszkańcy Europy Środkowej w tym też Polski, dokładając się do amerykańskiego tygla narodów i kuchni, przez co na amerykańskie talerze trafiły niemieckie hot dogi, hamburgery i steki, włoskie pizze i makarony czy szkockie smażone kurczaki.

Dodając do tego reklamę, która obecna jest w USA od drugiej połowy XIX wieku – czy raczej od końca XIX wieku, kiedy to powstała pierwsza agencja reklamowa – regionalne produkty, przyprawy i dania otrzymały miano kuchni amerykańskiej i stały się częścią historii.

Be first to comment